Jak dochodzić odszkodowania za pożar? – Adwokat Jelenia Góra

Jak dochodzić odszkodowania za pożar?

odszkodowanie za pozar 1

odszkodowanie za pozar 1

Odszkodowanie za pożar

Właściciele mieszkań, domów i innych nieruchomości często dzwonią do adwokata po porady dotyczące ich praw i obowiązków po pożarze nieruchomości. 

  • Czy wiesz co zrobić po pożarze?
  • Czy wiesz, jak dochodzić roszczeń z tytułu wypadków spowodowanych pożarem?
  • Co zrobić jeżeli firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty lub zaniża wartość odszkodowania?

Pożar może spowodować śmierć, poważne obrażenia i znaczne szkody majątkowe. Jeśli jest on wynikiem wypadku a my lub sprawca posiadamy polisę ubezpieczeniową, istnieje możliwość uzyskania odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. W tym artykule dowiesz się jakie przysługują Ci prawa i na co zwrócić uwagę podczas postępowania odszkodowawczego.

  1. Udokumentuj szkodę po pożarze

Ponieważ prawa i obowiązki ubezpieczyciela będą zależeć od zakresu szkody i jej przyczyny, należy zbadać i udokumentować szkodę.  Szkoda po pożarze powinny być udokumentowane zarówno za pomocą fotografii np. z telefonu komórkowego, jak i pisemnego opisu.   

Pisemny opis powinien być obiektywny (tj. co widziałeś, słyszałeś, czułeś), a nie subiektywny (w co wierzysz).  Przykładem obiektywnego raportu jest:  „Data i miejscowość. Kuchnia i pokój dzienny mają grubą warstwę sadzy na sufitach. W całym lokalu unosi się zapach dymu.  Moim zdaniem pożar zaczął się w kuchni, kiedy zapalił się olej we frytkownicy.” Raport z dochodzenia przeprowadzonego przez eksperta (przedstawiciela straży pożarnej lub ubezpieczyciela) może być szczególnie pomocny, ale należy również przeprowadzić własne dochodzenie.  Dokładnie zbadaj potencjalne szkody w sąsiednich lokalach, ponieważ jeżeli Twój lokal jest ubezpieczony, możesz to pokryć ze swojej polisy i zapłaci za to firma ubezpieczeniowa.

Na przykład, czy ogień w dywanie dotarł do instalacji elektrycznej lub wentylacyjnej, która nie jest obecnie używana?  Czy wysiłki zmierzające do opanowania pożaru spowodowały szkody wodne w sąsiednim lokalu?

2. Poinformuj firmę ubezpieczeniową.

Zawiadom niezwłocznie swojego ubezpieczyciela o pożarze i umożliw mu dokonanie oględzin mieszkania lub domu. Rozmiar szkody nie zawsze musi być od razu widoczny.  Jeżeli nie dadzą Państwo ubezpieczycielowi możliwości zbadania szkody, mogą Państwo zrzec się swoich praw wynikających z polisy. Wiele polis zawiera postanowienia, które zwalniają towarzystwo ubezpieczeniowe z odpowiedzialności, jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie zostanie niezwłocznie powiadomione.  Jeżeli właściciel mieszkania jest wymieniony, jako dodatkowy ubezpieczony w polisie wynajmującego, roszczenie powinno być zgłoszone również do tego ubezpieczyciela.

 

Odszkodowanie za pożar – Adwokat Jelenia Góra

Przed udzieleniem porady, adwokat może zadać Ci następujące pytania:

  • Czy nieruchomość jest mieszkalna czy komercyjna?
  • Jaka była przyczyna pożaru?  Awaria instalacji elektrycznej? Przyczyna mieszana? Nieokreślona?
  • Czy pożar został zgłoszony do firmy ubezpieczeniowej?
  • Na jakim etapie jest postępowanie odszkodowawcze?
  • Czy został sporządzony kosztorys naprawy?
  • Czy ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, lub odmówił zapłaty?
  • Raport straży pożarnej
  • Jak bardzo nieruchomość została uszkodzona?
  • Jak długo potrwa remont?
  • Czy poniesiono już jakieś wydatki?

Adwokat może również przejrzeć umowę ubezpieczenia w celu ustalenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, obowiązków naprawczych i płatności odszkodowania. 

 

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania

Zdarzają się sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania i ma ku temu podstawy. Oto kilka najczęstszych przypadków:

  • Zakres odpowiedzialności

Pierwszą i najczęstszą przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania jest wystąpienie zdarzenia, które nie było objęte ochroną ubezpieczeniową. Dla przykładu: jeśli ubezpieczyliśmy dom od zalania, ale nie od pożaru, to w przypadku wystąpienia pierwszej sytuacji nie mamy szans na walkę o odszkodowanie.

  • Wyłączenia odpowiedzialności

Elementem każdej umowy ubezpieczenia są Ogólne Warunki Ubezpieczenia, tzw. OWU. Znajdują się tam m.in. wyłączenia odpowiedzialności, które zastrzega sobie ubezpieczyciel. Mało kto je czyta przed zawarciem umowy, ale lepiej poznać je po zakupie ubezpieczenia niż wcale, aby później uniknąć zaskoczenia.

  • Wyłudzenie odszkodowania

Ubezpieczyciele mają obowiązek przeciwdziałać próbom wyłudzenia odszkodowania. Wbrew pozorom nie są rzadkie przypadki. Pamiętaj, iż udowodniona próba wyłudzenia odszkodowania, może się skończyć dla amatora takich wrażeń, postepowaniem karnym z art. 286 k.k.

  • Inne przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania

Ubezpieczyciel może nam odmówić wypłaty odszkodowania również w przypadku innych zdarzeń. Nie otrzymamy pieniędzy z polisy, jeśli np. nie opłacaliśmy składek; zatailiśmy informacje o ważnych okolicznościach zdarzenia, w przypadku braku czujników dymu, gaśnic przeciwpożarowych, gdy takie były wymagane.

 

 

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Wyślij wiadomość na adres kontakt@piotrdorniak.pl lub zadzwoń 887 887 995

 

Najczęstsze przyczyny pożaru

Gotowanie jest główną przyczyną pożarów w domu i obrażeń spowodowanych pożarem w domu. Według Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Przeciwpożarowej gotowanie jest również drugą główną przyczyną śmierci w wyniku pożarów w domu, obok urządzeń grzewczych.

Co więcej, przenośne i stałe grzejniki oraz piece na drewno są odpowiedzialne za jedną na pięć ofiar śmiertelnych pożarów w domu. Podobnie, wadliwe okablowanie elektryczne i instalacja sprzętu oświetleniowego są odpowiedzialne za 16 % ofiar śmiertelnych pożarów i 9% procent obrażeń spowodowanych pożarem.

Jeżeli wymaga tego zawarta umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym właściciele mieszkań, wynajmujący i zarządcy budynków są zobowiązani do zainstalowania środków bezpieczeństwa przeciwpożarowego, które zapobiegają pożarom lub minimalizują ich skutki.  

Zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego

  • Sprawdzanie wyjść przeciwpożarowych i zapewnianie czystej drogi do drzwi wyjściowych
  • Instalowanie, konserwowanie i regularne sprawdzanie detektorów dymu, alarmów pożarowych i innego sprzętu do wykrywania ognia
  • Utrzymywanie schodów przeciwpożarowych w czystości
  • Zapewnienie, że instalacja elektryczna w  nieruchomości jest prawidłowo zainstalowana i jest na bieżąco serwisowana
  • Zapewnienie dróg ewakuacyjnych, gaśnic i systemów zraszających
  • Zapewnienie odpowiednich środków ewakuacyjnych w przypadku pożaru
  • Przestrzeganie wszystkich stosownych przepisów budowlanych i BHP i PPoż

 

Ile kosztuje pomoc prawna – Adwokat Jelenia Góra

Kancelaria Adwokacka adwokata Piotra Dorniaka z Jeleniej Góry zapewni Ci pomoc prawną w sprawach przeciwko firmom ubezpieczeniowym odmawiającym lub wypłacającym zaniżone odszkodowanie.

Pamiętaj, iż firma ubezpieczeniowa po wystąpieniu zdarzenia ubezpieczeniowego takiego, jak pożar przestaje być twoim sprzymierzeńcem a staje się przeciwnikiem procesowym. Niestety z mojej praktyki procesowej wynika, iż towarzystwo ubezpieczeniowe będą podejmować wszelkie dopuszczalne prawem działania, aby wypłacić Ci jak najniższe odszkodowanie

Ile kosztuje pomoc adwokata? Wiele osób waha się przed zgłoszeniem się do adwokata ze swoja sprawą odszkodowawczą, obawiając się wysokich kosztów pomocy prawnej. W rzeczywistości nie jest to problemem, ponieważ moja kancelaria zajmująca się procesami przeciwko firmom ubezpieczeniowym często pracuje na zasadzie „no-win, no-fee”, czyli „brak wygranej, brak wynagrodzenia”. 

Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty odszkodowania lub tez wypłaciło je w zbyt niskiej kwocie, zapraszamy do kontaktu. Przyjrzymy się Twojej sprawie i ustalimy, czy roszczenie jest zasadne, czy towarzystwo ubezpieczeniowa ma wypłać Ci należne odszkodowanie i w jakiej wysokości. Nasi adwokaci pomogą Ci w walce w sądzie, aby odzyskać odszkodowanie, które ci przysługuje. Wymagamy zapłaty tylko wtedy, gdy pomożemy Ci odzyskać odszkodowanie za Twoje roszczenie.

 

PROSTE KROKI

1

Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata?

2

Skontaktuj się z nami

3

Tel. 887 887 995

4

Przedstawimy Ci możliwe rozwiązania i szanse na wygraną