Kiedy małżonkowie podejmą decyzję o rozwodzie, wiąże się to także z podjęciem decyzji jaką formę rozwodu wybierają. Mogą zdecydować się na długoletnią „walkę” przed sądem i udowadnianie sobie winy poprzez wytykanie kolejnych błędów (zobacz tez rozwód z orzeczeniem o winie). Mogą także podjąć decyzję o bardziej pokojowym rozstaniu i na zgodne życzenie wnieść o nieorzekanie przez sąd o tym kto ponosi winę za rozpad ich małżeństwa.
Każdy rozwód jest inny, ponieważ także każde małżeństwa posiadają inny bagaż doświadczeń życiowych. W każdym przypadku warto jednak rozważyć, która z form rozwodu będzie w danej sytuacji najodpowiedniejsza i z całą pewnością rozważyć tę za porozumieniem stron.
Na samym początku warto wyjaśnić kiedy są może orzec o rozwodzie. Aby do tego doszło, pomiędzy małżonkami musi dojść do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Nasuwa się pytanie, jak ten trwały i zupełny rozkład interpretować? Otóż chodzi o sytuację, w której pomiędzy małżonkami ustały wszystkie z łączących ich niegdyś więzi, tj.:
Warto jednak zaznaczyć, że nawet gdy wszystkie z powyższych wstaną, ale wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków, to orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne. To samo dotyczy sytuacji, w której rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Odstępstwo od tej zasady stanowią sytuacje, w której drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo gdyby odmowa jego zgody na rozwód byłaby w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Na pewno nie bez znaczenia dla rozwodzących się małżonków jest fakt, że kiedy rozwodzą się oni w całkowitej zgodzie i porozumieniu, mogą liczyć na szybki rozwód. Omija ich zatem „pranie brudów” małżeństwa przed sądem. Biorąc po uwagę fakt, że sprawy rozwodowe nierzadko ciągną się latami, rozwód za porozumieniem stron wydaje się kuszącą opcją. Jak wiemy jednak, rzeczywistość często jest odmienna i małżonkowie nie są w stanie dojść ze sobą do porozumienia na absolutnie żadnej płaszczyźnie. Konieczne wówczas staje się orzeczenie przez sąd kto ponosi winę za rozpad ich małżeństwa.
Oczywiście żadne przepisy prawa nie zabraniają, aby napisać pozew rozwodowy samodzielnie. Zawsze jednak rekomendujemy skorzystanie w tym zakresie z pomocy adwokata od spraw rozwodowych. Adwokaci z naszej Kancelarii w Jeleniej Górze posiadają wieloletnie doświadczenie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Doskonale wiemy, jak delikatne są sprawy o rozwód. Dokładamy zatem wszelkich starań, żeby każdemu Klientowi pomóc przejść przez rozwód lekko i sprawnie. Do każdej sprawy pochodzimy indywidualnie i z dbałością o najmniejszy szczegół, zapewniając w ten sposób naszym Klientom możliwość zachowanie spokoju i zaoszczędzenie sporo nerwów.
Ale jeżeli już zdecydujemy się na przygotowanie pozwu bez orzekania o winie samodzielnie, warto pamiętać o zawarciu w nim kilku podstawowych, aczkolwiek obligatoryjnych informacji, tj.:
UWAGA! Decydując się na rozwód za porozumieniem stron należy bezwzględnie umieścić w żądaniu informację o tym, żeby sąd, na zgodny wniosek stron zaniechał orzekania o winie. W innym przypadku, sąd jest zobowiązany o winie orzec, ponieważ jednym z rozstrzygnięć, które muszą znaleźć się w wyroku rozwodowym, jest do dotyczące winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego.
Jeżeli uważasz, że winnę za rozpad małżeństwa ponosi drugi małżonek, zapoznaj się artykułem poruszającym tą tematykę: rozwód z orzeczeniem o winie.
Kiedy małżonkowie decydują się na rozwód bez orzekania o winie, wielu z nich interesuje kwestia możliwości ubiegania się o alimenty od byłego małżonka. W niektórych przypadkach to nawet kwestia alimentów decyduje o tym jaką formę rozwodu wybierają małżonkowie.
Otóż przy rozwodzie bez orzekania o winie, elementem warunkującym uzyskanie alimentów od byłego małżonka jest niedostatek. Pod pojęciem niedostatku należy rozumieć stan, w którym osiągane dochody nie umożliwiają pokrycia podstawowych potrzeb ex małżonka.
W tym przypadku, okres, w którym możemy żądać od byłego małżonka alimentów jest ograniczony w czasie. Obowiązek alimentacyjny trwa maksymalnie do 5 lat od orzeczenia rozwodu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może ten termin wydłużyć. Co do zasady jednak, należy trzymać się 5 letniego terminu.
Kwestia tego kto ponowi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa ma wpływ na kwestie alimentacyjne, ale tylko pomiędzy byłymi małżonkami. Jeżeli rozwodzący się małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, to bez względu na to czy druga strona jest wyłącznie winna czy też pomiędzy małżonkami doszło do porozumienia co do winy, wysokość alimentów na dziecko może być taka sama. Wyznacznikiem ich wysokości są zupełnie inne czynniki, nie zaś wina rodziców w rozpadzie ich małżeństwa. Ta sama sytuacja dotyczy także rozstrzygnięcia sądu w przedmiocie władzy rodzicielskiej, ustalenia miejsca zamieszkania czy kontaktach.
Nawet sprawy o rozwód bez orzekania o winie nie należą do przyjemnych. Szczególnie dlatego warto powierzać je adwokatowi do spraw rozwodowych, który zadba o najmniejszy szczegół i poprowadzi sprawę w najkorzystniejszy dla Ciebie sposób. Nerwy i emocje towarzyszące postępowaniom rozwodowym bardzo często negatywnie wpływają na korzystne rozstrzygnięcie w sprawie.
Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Dorniaka świadczy kompleksowe usługi prawne związane z reprezentacją Klientów w sprawach rodzinnych. Reprezentujemy naszych Klientów w sprawach rozwodowych, w sprawach o podział majątku, sprawa o alimenty czy ustalenie kontaktów z dziećmi. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu dba o to, aby do każdej sprawy podchodzić w sposób indywidualny mając na uwadze przede wszystkim dobro każdego ze swoich klientów.