Jeżeli jesteś poszkodowanym w wypadku możesz domagać się od firmy ubezpieczeniowej wypłaty takiego odszkodowania, które pozwoli Ci na przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku. Jest to tzw. zasada pełnego naprawienia wyrządzonej szkody. To od wyboru poszkodowanego zależy czy woli naprawę bezgotówkową w zakładzie naprawczym ubezpieczyciela, czy tez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej.
Każdy poszkodowany może żądać wymiany uszkodzonych części pojazdu na takie same, jakie posiadał wcześniej.
Niestety bardzo często zakłady ubezpieczeń przy rozliczaniu szkód z OC posługują się cenami części zamiennych twierdząc, że są to części, których producent zaświadczył, że są one tej samej jakości co części oryginalne.
Nigdy nie wyrażaj zgody na takie rozwiązanie!
Podstawową zasadą przy odszkodowaniach zawsze jest ustalanie jego wysokości według części oryginalnych. Niestety firmy ubezpieczeniowe starają się dość często uniknąć naprawy auta stosując części nieoryginalne.
Na podstawie zdobytego doświadczenia mogę śmiało stwierdzić, iż jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, aby wycena ubezpieczyciela nie była zaniżona w stosunku do rzeczywistych kosztów naprawy. Jeżeli firma ubezpieczeniowa upiera się przy swoim stanowisku, sprawę taka należy skierować do sądu.